Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до об’єктів

Українська православна церква Різдва Пресвятої Богородиці с. Нижній Вербіж

photo

Опис

Церква Різдва Пресвятої Богородиці — дерев'яна церква в селі Нижній Вербіж Коломийського району Івано-Франківської області, споруджена в 1756–1808 роках. Видатна пам'ятка архітектури та монументального мистецтва. 21 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету Світової спадщини ЮНЕСКО, що проходила у Камбоджі, Церква Різдва Пресвятої Богородиці, разом з іншими дерев'яними церквами карпатського регіону, була включена у список світової спадщини ЮНЕСКО.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці розташована в західній частині села на схилі пагорба. За переказами старожилів, в центрі села, на пагорбі, в давнину був чоловічий монастир, який був спалений татарами. Саме на цьому місці розташовані давні храмові споруди: дзвіниця і церква.
З історії села відомо що, в 1747 році, релігійна спільнота під керівництвом провізора Григорія Семенюка та на кошти опришків Довбуша й сільської громади, побудували дзвіницю. 
Будівництво Храму з невідомих причин розпочато значно пізніше, в 1756 році. Будівельні матеріали на будівництво громада доставляла з села Княждвора, а будували церкву гуцульські майстри за проектом і задумом Григорія Семенюка. 
3 травня 1788 році було завершено будівництво та освячено Храм в честь Різдва Пресвятої Богородиці, про що свідчить надпис вирізаний над вхідними дверями церкви. 
П’ятикупольна дерев’яна церква була покрита ґонтою та за своєю неповторною архітектурною красою не мала аналогів на Прикарпатті.

Григорій Семенюк – колишній опришок Довбуша, провізор вписав славну сторінку в історію села, прожив 114 років і був похований на цвинтарі біля церкви в с. Н. Вербіж. 
Протягом століть вірні з покоління в покоління не тільки молитовно збагачували Храм Божий, але й своєю турботою та працею берегли зовнішню і внутрішню красу своєї Святині. 
В 1956 році Храм був вперше перекритий бляхою та зроблено велику роботу по укріпленню фундаменту та куполів. 
У 1990 році церкву в друге перекрито бляхою, а пізніше проведено внутрішні роботи. Завдяки, старанням майстрів збережена первинна зовнішня форма куполів Святині, а також при внутрішній роботі збереглись в неушкодженому стані іконостас та давні ікони. 
В 2006 році, з благословення Преосвященного Єпископа Коломийського і Косівського Іоана (Бойчука) в Храмі перебували мощі Святої Великомучениці Варвари.
22 червня 2013 року – церква Різдва Пресвятої Богородиці внесена до Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. 
13 грудня 2013 року – настоятелю Храму митр. прот. Василю Вепруку вручено сертифікат ЮНЕСКО.

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше