Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Дезінфекція криниць

Новина
07.11.2022

Має знати кожен власник криниці Заходи з очищення криниць для покращення якості води включають в себе очистку, промивку і профілактичну дезінфекцію.

Попередня дезінфекція криниці: Перед дезінфекцією криниці розраховують обсяг води в ній (в м3), який дорівнює площі кільця (в м2) на висоту водяного стовпа (в м). Виконують дезінфекцію наступним чином: готують 10%-й освітлений розчин хлорного вапна. Для цього 0,5 кг хлорного вапна заливають холодною водою, розтирають до отримання рідкої однорідної маси і вливають 10 літрів води. Ретельно перемішують, відстоюють, зливають прозорий вміст. На 1 м3 води витрачають 1 відро освітленого розчину хлорного вапна. Якщо вода у колодязі холодна (+4 град.C – +6 град.C), кількість хлорвмісного препарату для дезінфекції об’ємним способом збільшують вдвічі.

Розрахункову кількість дезінфекційного засобу розчиняють у невеликій кількості води, налитої у відро, до отримання рівномірної суміші, освітлюють відстоюванням і виливають цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішують протягом 15 – 20 хв. жердинами чи частим опусканням та підніманням відра. Потім криницю закривають кришкою і залишають на 1,5 – 2 години. Для дезінфекції можна використовувати і інші середники, які дозволені для цієї мети.

Очищення криниці: Очищення проводиться через 1,5 – 2 години після попередньої дезінфекції криниці. Її повністю звільняють від води, очищають від потрапляння в неї сторонніх предметів і накопичення мулу. Стінки шахти очищають механічним шляхом від забруднень. Стінки криниці при необхідності ремонтують, потім зовнішню і внутрішню частину шахти зрошують 5% -ним розчином хлорного вапна (або іншим засобом, приготованим за інструкцією до препарату) з розрахунку 0,5 л/м2.

Перед тим як людина спускається у колодязь, перевіряють, чи не накопичився там СО2, для чого у відрі на дно колодязя опускають запалену свічку. Якщо вона гасне, то працювати можна тільки в ізолювальному засобі індивідуального захисту органів дихання.

Повторна дезінфекція: Після очищення, ремонту та дезінфекції приступають до повторної дезінфекції. Чекають, щоб криниця знову наповнилась водою, повторно визначають обсяг води в ньому і вносять потрібну кількість розчину хлорного вапна або іншого дезінфікуючого препарату згідно з інструкцією із застосування. Наприклад, при використанні хлорвмісних таблеток «Акватабс» -8,67 необхідно 5 таблеток на 1 куб. м (1000 л). З розрахунку на 1 колодязь об’ємом 7 куб м (7000 л) – 35 таблеток.

Після внесення дезинфікуючого розчину воду в колодязі перемішують протягом 10 хвилин, колодязь закривають кришкою і залишають на 6 годин, не допускаючи забору води з нього.

Після зазначеного терміну наявність залишкового хлору у воді визначають – за запахом або лабораторно. При відсутності залишкового хлору у воду додають 0,25 – 0,3 частини початкової кількості дезінфікуючого препарату і витримують ще 3 – 4 години. Після повторної перевірки на наявність залишкового хлору і позитивних результатів такої перевірки (наявність запаху хлору), проводять відкачку води до зникнення різкого запаху хлору. Контроль за ефективністю дезінфекції колодязя проводиться лабораторно. І лише після цього воду можна використовувати для питних і господарсько-побутових цілей.

Дослідження води може провести лабораторія Коломийського районного відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» у м. Коломия, вул. Гетьманська, 30, вартість повного дослідження (14 показників) становить 656,18 грн.

Лікар-епідеміолог Коломийського районного відділу ДУ «ІФОЦКПХ МОЗ» Дмитро Андрушко

2022 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше