Пам'ятка населенню. Що робити у випадку хімічної атаки чи аварії на хімічному підприємстві?

20.07.2022

Насамперед необхідно:

• увімкнути телевізор чи радіо для отримання вказівок;
  • щільно зачинити вікна та двері, вентиляційні отвори, димоходи, заклеїти щілини у вікнах папером чи скотчем;
  • попередити близьких про небезпеку та можливу евакуацію;
  • вимкнути побутові прилади та газ.

При евакуації

• Одягніться так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри. Візьміть з собою аптечку.
  • Використовуйте протигази чи ватно-марлеві пов’язки, змочені водою а краще 2%розчиномпитної соди (при ураженні хлором), 3-5% розчином оцтової, борної або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).
  • Покиньте приміщення (не користуватися ліфтом).
  • Пам’ятайте – хлор важчий за повітря (буде проникати в підвальні приміщення й нижні поверхи будинків, скупчуватись в низинах і ярах), а аміак легший за повітря (заповнює більш високі поверхи будинків).

У разі аварій з викидом хлору  – намагайтеся пересуватися по підвищеннях, у разі викиду аміаку – низинами.

• Якомога швидше покиньте зону ураження, рухаючись перпендикулярно напрямку вітру.
  • На вулиці не біжіть, не торкайтеся будь-яких предметів, не наступайте у калюжі.
  • Не їжте і не пийте нічого.

Якщо у вас немає можливості покинути небезпечну зону

• Зачиніть вікна та без нагальної потреби не відкривайте їх. При відкритті – завішуйте їх вологою тканиною, періодично міняйте її.
  • Уникайте тривалого перебування на повітрі.
  • Поставте у вашому приміщенні ємності з водою для підвищення вологості повітря.
  • Регулярно здійснюйте вологе прибирання.
  • Якщо ви відчуваєте по сторонній запах, негайно надягайте вологі маски, а віконні та дверні отвори ізолюйте вологою тканиною.
  • Збільшіть споживання рідини до 2-3 літрів на день для дорослих. Краще пити підсолену та мінеральну лужну воду, молочнокислі напої (мінеральні напої, киснево-білкові коктейлі).

НЕ вживайте газовані напої.

• Декілька разів на день приймайте душ, промивайте ніс та горло.
  • Якщо у вас є проблеми із серцево-судинними захворюваннями, додатково проконсультуйтеся з лікарем.

Поради щодо дій населення в місцях бойових дій

В місцях бойових дій

• Якщо можливо, при першій нагоді залиште місце ведення бойових дій! Майте при собі документи.
  • Якщо це неможливо, варто вивісити на будинку плакат: «ТУТ МИРНІ ЖИТЕЛІ».
  • Зробіть запас продуктів харчування і питної води.
  • Якщо є змога, обладнайте укриття у підвалі, захистіть його мішками з піском, передбачте там наявність аварійного виходу.
  • З’ясуйте, де у разі потреби вам може бути надана медична допомога.
  • Якщо у вашому районі розпочалась перестрілка, ляжте на підлогу або у ванній кімнаті.
  • По квартирі пересувайтесь поповзом.
  • Якщо перестрілка застала вас на вулиці: негайно ляжте на землю; якщо по вас не стріляють, займіть найближче укриття (канаву, яму), переповзіть під бетонний бордюр; не виходьте звідти до завершення обстрілу.
  • Слухайте та чітко виконуйте всі розпорядження посадових осіб органів влади щодо організації евакуаційних заходів
  • Уточнити місця розгортання збірних пунктів евакуації за місцем проживання.

Не можна:

• підходити до вікон, якщо почуєте вибухи, постріли;
  • спостерігати за ходом бойових дій;
  • стояти чи перебігати під обстрілом;
  • конфліктувати з озброєними людьми;
  • носити армійську форму або камуфльований одяг;
  • демонструвати зброю або предмети, схожі на неї;
  • підбирати покинуті зброю та боєприпаси, будь-які підозрілі предмети.

Якщо ви, знаходячись поза межами будівель, потрапили під ракетний удар чи удар авіації слід:

• негайно лягти на землю, по можливості у найбільш заглиблені місця (канави, рівчаки тощо);
  • прикрити голову якимись речами або, на крайній випадок, руками і дочекатись закінчення вибухів.

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Івано-Франківської області