Декларування: що це та навіщо потрібно?
11.02.2025- Що це та навіщо?
Декларування - один із найефективніших інструментів запобігання корупції у публічному секторі, завдяки якому кожен може впевнитися у доброчесності декларанта. Це важливий процес, який робить державу прозорішою, що є одним із найбільших запитів суспільства.
У 2016 році в Україні запроваджена система е-декларування, завдяки якій громадяни можуть контролювати та відстежувати динаміку зміни майнового стану посадовців. Обов'язок подання декларацій закріплений у Законі України "Про запобігання корупції" (далі - Закон), а Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) відповідає за контроль та перевірку їх достовірності.
- Хто подає декларації?
Щороку близько 800 тисяч українців подають електронні декларації, в яких зазначають інформацію про своє майно, доходи й видатки, а також відповідні дані про членів їхніх сімей.
Законом про відновлення декларування у жовтні 2023 року розширено перелік декларантів. Йдеться про осіб (як правило, лікарів), які входять до складу військово-лікарських комісій (ВЛК), лікарсько-консультативних комісій (ЛКК), лікарсько-льотних комісій (ЛЛЮ і медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).
Такі зміни Верховна Рада України внесла через високий рівень корупційних ризиків у діяльності таких комісій, зумовлений, у тому числі, збільшенням актуальності та важливості їх роботи з урахуванням воєнного стану в Україні.
Так, наразі подавати декларації в Реєстр декларацій мають:
• особовий склад штатних ВЛК (пп. «г» п. і ч. і ст. з Закону);
• голови та члени ЛКК і МСЕК, а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих ВЛК і ЛЛК, які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. з Закону (пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. з Закону).
! Звертаємо увагу, що декларантами є всі вказані категорії суб'єктів незалежно від того, в якій сфері (державній, приватній чи комунальній) такі комісії функціонують.
- Як підготуватися?
Для підготовки до подачі декларації, варто зробити декілька кроків. Яких саме - Ви знайдете в чек листі “Як підготуватися до подачі електронної декларації?"
- Які терміни декларування?
Кампанія декларування за 2023 рік завершується о 23:59 31 березня 2024 року.
Не зволікайте з заповненням декларації до останнього дня
- Яку декларацію потрібно подати новим декларантам?
Вид декларації залежить від того, коли та в яку комісію декларанти були включені:
1. Подання декларацій особами, які станом на 11.10.2023 включно вже перебували у складі відповідних комісій. Особам, які до набрання чинності Законом № 3384-ІХ вже перебували і продовжують перебувати у складі відповідних комісій (пп.”г" п. і, пп. “ґ” п. 2 ч. 1 ст. з Закону), слід подати лише щорічну декларацію з позначкою “я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування" за 2023 рік до 31.03.2024 включно.
2. Подання декларацій особами, які будуть включені до відповідних комісій в період кампанії декларування з 01.01.2024 до 31.03.2024
2.1. Особам, призначеним до особового складу штатних ВЛК (пп. “г" п. і ч. і ст. з Закону), слід подати:
• декларацію кандидата на посаду за 2023 рік (до призначення на посаду);
• щорічну декларацію з позначкою “я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування" за 2023 рік - до 31.03.2024 включно.
2.2. Особам, включеним до складу ЛКК і МСЕК, позаштатних постійно діючих ВЛК і ЛЛК (пп. “ґ" п. 2 ч. 1 ст. з Закону), слід подати:
• декларацію кандидата на посаду за 2023 рік - протягом ю календарних днів з дня включення до складу відповідної комісії;
• щорічну декларацію з позначкою “я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування" за 2023 рік - до 31.03.2024 включно.
! Якщо особа подала щорічну декларацію за минулий рік, декларація кандидата на посаду за цей період не подається.
Довідково:
Щорічна декларація - декларація, яка подається в період з і січня до 31 березня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з і січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
- Якщо виявлено помилку в уже поданій декларації, як її виправити?
У Реєстрі можна зберегти чернетку документа та продовжити роботу пізніше.
Для того, щоб внесена персональна інформація зберігалась, Вам потрібно працювати з документами на одному комп'ютері в одному інтернет-браузері та підтвердити збереження чернетки підписом КЕП.
Зверніть увагу, якщо Ви виявили помилку у вже поданій декларації, Ви можете протягом тридцяти днів подати виправлену декларацію, проте - лише один раз. Слід натиснути кнопку «Подати виправлену декларацію», яка є активною упродовж відповідного строку в персональному електронному кабінеті декларанта у полі поданої декларації.
- Яка відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації?
Закон вимагає від декларантів зазначати повну і коректну інформацію, а також передбачає відповідальність за неподання декларацій або надання недостовірних відомостей в них.
Так, за несвоєчасне подання декларації без поважних причин декларації, як і за подання завідомо недостовірних відомостей, передбачена адміністративна відповідальність за статтею 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
А вже за умисне неподання декларації - кримінальна відповідальність за статтею 366-3 Кримінального кодексу України.
- Де шукати допомогу?
Вам стануть в нагоді наступні ресурси:
• ознайомтеся з актуальними роз'ясненнями з декларування у Базі знань НАЗК;
• пройдіть онлайн-курс “Декларуйся!” на навчальній платформі study.nazk за посиланням;
• отримайте консультацію в антикорупційного уповноваженого за місцем вашої роботи;
• зверніться до контакт-центру НАЗК за телефоном: (044) 200-06-94;
• якщо ж у вас виникнуть технічні питання щодо роботи з Реєстром декларацій, то відповіді на них ви знайдете за посиланням.